Україна та Сполучені Штати підписали угоду щодо корисних копалин. Це офіційно підтвердила глава Мінекономіки Юлія Свириденко.
Що передбачає угода?
За її словами, документ передбачає створення Інвестиційного фонду з відбудови нашої країни – він залучатиме глобальні інвестиції в Україну. Його ключові положення:
- Україна не має боргів перед США за надану раніше військову допомогу.
- Повна власність і контроль залишаються за нашою країною – це стосується, зокрема, надр, компаній та ресурсів.
- Фонд спільний 50/50. Жодна зі сторін не має переваги в голосуванні. Фонд наповнюватиметься доходами виключно за новими ліцензіями. 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів, а також нафти і газу надходитимуть до бюджету. Податків він платити не буде, щоб гроші повністю працювали на результат.
- Національна власність України захищена. Не буде змін у процесах приватизації або управлінні держкомпаніями. “Укрнафта” та “Енергоатом” також залишаються у власності України.
- Угода відповідає Конституції України і не змінює її євроінтеграційний курс.
- Сполучені Штати допоможуть залучати інвестиції. Через агентство DFC – як з Америки, так і з ЄС.
- США виділяють кошти і надають допомогу Україні. Україна вкладає частину доходів від нових родовищ. Разом сторони вирішують, у які проєкти потрібно вкладати – тільки в Україні. Це можуть бути, зокрема, видобуток, інфраструктура, нафта і газ.
- Перші 10 років прибутки не діляться і все буде спрямовано на відновлення України.
США робитимуть внески у Фонд. Окрім безпосередньо грошей, вони можуть здійснювати їх і новою допомогою – наприклад, системами протиповітряної оборони для України.
Нагадаємо, в Україні змінюється стандарт напруги в електромережі – з 1 липня він становитиме 230 вольт.
До слова, Сполучені Штати не постачали Україні ракети ATACMS за президентства Джо Байдена не через страх Третьої світової, а через нестачу запасів.